Najlepsze praktyki projektowania Wi-Fi

Najlepsze praktyki projektowania Wi-Fi

Sieć bezprzewodowa w firmie wspiera niemal każdy dział, produkt, usługę i pracownika. Stworzenie i utrzymanie skutecznej sieci Wi-Fi powinno być jednym z najważniejszych celów IT w organizacji.

Pierwszym krokiem do doskonałej sieci bezprzewodowej jest świetny projekt. Projekt Wi-Fi służy jako plan dla sieci bezprzewodowej, a poświęcając czas na zrozumienie elementów doskonałego projektu i przestrzeganie najlepszych praktyk, nie tylko zwiększysz niezawodność i wydajność swojej sieci, ale także zaoszczędzisz pieniądze, nie wydając zbyt wiele na niepotrzebną infrastrukturę sieciową.

Posiadanie odpowiednich narzędzi do prawidłowego projektowania ma fundamentalne znaczenie dla wdrażania i utrzymywania dzisiejszych sieci bezprzewodowych o znaczeniu krytycznym. Jako światowy lider w dziedzinie narzędzi Wi-Fi, technologia Ekahau pomogła zaprojektować tysiące sieci korporacyjnych, w tym większość z listy Fortune 500. Oprogramowanie Ekahau pomaga umieścić odpowiednią liczbę punktów dostępowych (AP) we właściwych lokalizacjach, z odpowiednimi konfiguracjami, aby spełnić potrzeby firmy w zakresie łączności bezprzewodowej.

W tym przewodniku omówimy:

Czym jest Wi-Fi Design?

Dlaczego projektowanie ma znaczenie

6 kluczowych kwestii projektowych

Przekładanie wymagań Wi-Fi na projekt

Najlepsze narzędzia do projektowania Wi-Fi

Czym jest projektowanie sieci Wi-Fi?

Projektowanie Wi-Fi to proces uwzględniania wymagań firmy w zakresie łączności bezprzewodowej i przekształcania ich w wysokowydajną i niezawodną sieć Wi-Fi. Jest to przełożenie potrzeb biznesowych – ile urządzeń potrzebuje Wi-Fi (przepustowość) i gdzie go potrzebują (zasięg) – na plan wdrożenia szczegółowo określający, ile punktów dostępowych będzie potrzebnych, gdzie należy je zainstalować i jak powinny być skonfigurowane, aby spełnić wymagania użytkowników.

Profesjonalne narzędzia do projektowania sieci Wi-Fi pozwalają modelować i weryfikować efektywność projektu oraz zapewnić jego wysoką wydajność już od pierwszego dnia, a także umożliwiają iterację i optymalizację w celu uwzględnienia zmian wymagań w czasie. Kiedy tworzysz projekt sieci bezprzewodowej – i robisz to dobrze za pierwszym razem – drastycznie poprawiasz ogólną wydajność Wi-Fi.

Dobra sieć Wi-Fi jest dobra dla biznesu. Wi-Fi jest częścią niemal każdej aplikacji o znaczeniu krytycznym używanej w biznesie – od samojezdnych wózków widłowych w magazynach po flotę laptopów i telefonów rozmieszczonych w całej organizacji. Znajduje się w podtrzymujących życie urządzeniach medycznych, na których polegamy w kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia. Utrzymuje nas w kontakcie, gdy musimy się komunikować i współpracować. Dobrze zaprojektowane sieci bezprzewodowe są łatwiejsze do zarządzania i naprawiania. Niesamowite Wi-Fi zaczyna się od projektu Ekahau – który nie tylko ustanawia doskonały punkt odniesienia dla sieci, ale także ułatwia przeprowadzanie regularnych kontroli stanu i wykrywanie zakłóceń, zanim staną się poważnymi problemami.

Kilka kluczowych kwestii projektowych w celu spełnienia wymagań biznesowych

Najważniejszym aspektem projektowania wydajnej sieci Wi-Fi jest zdefiniowanie wymagań sieciowych. Zbyt często sieci nie spełniają wymagań z powodu niekompletnego procesu odkrywania. Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli ktoś kazałby ci zbudować dom, czy zacząłbyś od załadowania desek? Nie. Najpierw zadałbyś wiele pytań – jak duży dom budujemy, czy są jakieś ograniczenia działki, jaki styl domu jest preferowany itp. Budując sieć Wi-Fi, również należy najpierw zadać pytania i udokumentować pełną listę wymagań. Pozwoli to uniknąć pomyłek w przyszłości. Wymagania można podzielić na dwie główne kategorie:

1) wymagania biznesowe

2) wymagania RF.

 

Wymagania biznesowe

Określenie wymagań biznesowych dotyczących sposobu korzystania z sieci ułatwia przełożenie potrzeb biznesowych na konkretne dane wejściowe dla oprogramowania projektowego.

 Zasięg

Jednym z najbardziej fundamentalnych aspektów projektowania sieci Wi-Fi jest planowanie zasięgu. Podstawowy zasięg dotyczy obszaru i optymalizacji odległości wokół nadajników bezprzewodowych, aby zapewnić wystarczającą siłę sygnału dla urządzeń obsługujących Wi-Fi. Warstwy efektywnego zasięgu wtórnego zapewniają odpowiednią ilość nakładania się, aby ułatwić roaming urządzeń i zapewnić nadmiarowość dla krytycznych potrzeb biznesowych Wi-Fi.

Zły projekt może skutkować albo zbyt dużą liczbą punktów dostępowych (co może zwiększyć ogólne koszty sprzętu i instalacji oraz może zakłócenia kanału), albo zbyt małą liczbą punktów dostępowych (co nie zapewni niezbędnych wymagań dotyczących zasięgu i spowoduje luki w zasięgu).

Potrzeby w zakresie przepustowości mogą być również różne dla różnych obszarów, w zależności od przypadku użycia. Weźmy na przykład hotele. Pokoje gościnne, lobby, odkryty basen i centrum konferencyjne mogą mieć unikalne wymagania dotyczące przepustowości – a oprogramowanie do projektowania Wi-Fi, takie jak Ekahau Pro, ułatwia projektowanie różnych obszarów przepustowości dla unikalnych potrzeb każdego obszaru.

Planowanie przepustowości to równowaga między dodaniem wystarczającej liczby punktów dostępowych a minimalizacją zakłóceń kanału.

Projektowanie dla najmniej wydajnego, najważniejszego urządzenia

Podczas przeglądu różnych typów urządzeń, które będą łączyć się z siecią, kluczowe jest określenie, które urządzenia są najbardziej krytyczne, a które z nich są najmniej zaawansowane technologicznie – są one znane jako najmniej wydajne, najważniejsze urządzenia (LCMID).

Uwierz lub nie, ale zaprojektowanie Wi-Fi dla najnowszych urządzeń, które trafiają na rynek, jest zwykle dość proste, ale zidentyfikowanie jednego urządzenia, które gdyby nagle przestało działać, spowodowałoby zatrzymanie działalności – to trudna część.

Wymagania RF

Środowisko fizyczne odgrywa dużą rolę w działaniu sieci. Warto dokładnie zapoznać się z planem piętra i przejść się po nim, aby zebrać informacje, które pomogą zidentyfikować zachowanie częstotliwości radiowej (RF) w Twoim środowisku.

Jak wysokie są sufity w obszarze zasięgu? Czy jest wystarczający dostęp do zamontowania punktów dostępowych? Z czego wykonane są ściany? Jak głośne są sąsiednie sieci? Odpowiedzi na te pytania pomogą przełożyć czynniki środowiskowe na wymagania RF dla przeszkód w środowisku fizycznym, tłumienia materiałów ściennych i aktywności widma RF.

Przeszkody w środowisku fizycznym i miejsca instalacji punktów dostępowych

Wysokie sufity, odsłonięte metalowe kanały, wahania zapasów, atria mieszkalne i nowoczesne instalacje artystyczne mogą nie być udokumentowane na prostym planie piętra budynku, ale przeszkody takie jak te powinny być brane pod uwagę przy wymaganiach dotyczących Wi-Fi.

Plany pięter opowiadają tylko część historii. Zawsze, gdy jest to możliwe, należy przejść się po obiekcie i zebrać informacje, które pomogą zidentyfikować zachowanie RF w danym środowisku.

Testowanie materiałów ściennych i tłumienia

Rozmiar, kształt i rodzaje materiałów ściennych w środowisku sieci muszą być brane pod uwagę przy projektowaniu sieci Wi-Fi. Wynika to z faktu, że fizyczne cechy środowiska wpływają na zasięg RF.

Każda ściana tłumi sygnały Wi-Fi. Oznacza to, że siła sygnału RF jest częściowo lub całkowicie pochłaniana przez materiał. Płyty gipsowo-kartonowe zazwyczaj zmniejszają siłę sygnału o 3 dB. Duże betonowe słupy mogą całkowicie zatrzymać sygnał Wi-Fi. Zrozumienie różnych materiałów w środowisku i ich wartości tłumienia jest kluczem do zaprojektowania doskonałej sieci

Korzystanie ze światowej klasy urządzenia diagnostycznego i pomiarowego, takiego jak Ekahau Sidekick 2, zapewni dokładne pomiary RF potrzebne do projektu. Weryfikując typy ścian, albo potwierdzisz, że Twój projekt predykcyjny jest prawidłowy, albo będziesz mieć szansę na dostosowanie go w oparciu o zebrane dane empiryczne.

Aktywność widma RF

Sieć Wi-Fi działa w świecie widma elektromagnetycznego. Zrozumienie aktywności widma wokół ciebie prowadzi do skutecznego planu kanałów dla twojego projektu. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę:

Konkurencja kanałów: Punkty dostępowe, czy to w sieci sąsiada, czy we własnej, muszą być rozmieszczone prawidłowo z odpowiednimi planami kanałów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia rywalizacji kanałów.

Zakłócenia inne niż Wi-Fi: Kuchenki mikrofalowe, urządzenia Bluetooth, kamery szpiegowskie i czujniki ruchu mogą zakłócać zdolność sieci Wi-Fi do wysyłania i odbierania danych. Problemy spowodowane zakłóceniami Wi-Fi mogą obejmować przerywaną utratę łączności, zmniejszenie transferu danych i prędkości sieci, a także zmniejszenie siły sygnału.

Kontrole DFS i aktywność radaru: W zależności od używanych częstotliwości, urządzenia radarowe mogą zakłócać transmisję danych w sieci Wi-Fi i odwrotnie. Radar może wpływać na wydajność sieci Wi-Fi, ograniczając liczbę kanałów 5 GHz, z których można korzystać, lub może powodować spadek wydajności, jeśli punkty dostępowe stale zmieniają kanały, aby uniknąć zdarzeń DFS.

Szerokość kanału: Im szerszy kanał, tym wyższa potencjalna przepustowość. W zależności od aktualnego środowiska RF i gęstości radiotelefonów Wi-Fi, będziesz w stanie określić preferowaną szerokość kanału dla swojego projektu. Zawsze używaj największej możliwej szerokości kanału bez powodowania nadmiernej rywalizacji kanałów.

Przekładanie wymagań na projekt sieci bezprzewodowej

Doskonała sieć Wi-Fi zaczyna się od doskonałego projektu, a doskonały projekt zaczyna się od ustalenia dokładnych wymagań dotyczących sieci Wi-Fi. Zadając właściwe pytania i identyfikując sześć wymagań przedstawionych w tym przewodniku, będziesz w stanie opracować projekt prognostyczny idealnie dostosowany do potrzeb Twojej firmy. Oto krótki opis tego, jak wymagania biznesowe przekładają się na dane wejściowe oprogramowania projektowego:

Pokrycie: Rozmieszczenie punktów dostępowych i wizualizacja zasięgu na skalowanym planie piętra z dokładnymi ścianami.

Pojemność: Zidentyfikowane profile użytkowania i urządzeń z listą używanych aplikacji i modeli klientów.

Najmniej wydajne, najważniejsze urządzenie: Profil urządzenia utworzony dla LCMID

Przeszkody w środowisku fizycznym: Ustawienie wysokości sufitu i uwagi dotyczące rozmieszczenia w celu uwzględnienia przeszkód.

Tłumienie materiałów ściennych: Odpowiednie typy ścian używane na całym planie piętra, w tym niestandardowe typy ścian

Aktywność widma RF: Plan kanałów, który zmniejsza zakłócenia międzykanałowe i optymalizuje wydajność klienta.