Niezawodny projekt sieci Wi-Fi w hotelu Riu Plaza España

Niezawodny projekt sieci Wi-Fi w hotelu Riu Plaza España

Wybierając hotel, czy to w celach służbowych, czy turystycznych, podróżni priorytetowo traktują hotele z bezpłatnym i niezawodnym Wi-Fi. Najlepsze grupy hotelarskie wiedzą, że dobry hotelowy Internet może mieć duży wpływ na doświadczenia gości. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, hotele podejmują działania mające na celu usprawnienie swoich sieci Wi-Fi i priorytetowo traktują ogólne zadowolenie swoich gości.

RIU Hotels & Resorts posiada ponad 100 hoteli w 20 różnych krajach. Hotel RIU Plaza España w Madrycie to miejski hotel z 27 piętrami o łącznej powierzchni  9842,52 m2. Budynek, pierwotnie nazwany Edificio España, został ukończony w 1953 roku. W momencie ukończenia był najwyższym budynkiem w Hiszpanii. RIU Hotels & Resorts nabył budynek w 2017 roku, a hotel został otwarty w 2019 roku. Hotel posiada ponad 550 pokoi gościnnych i 17 sal konferencyjnych, które mogą obsługiwać konferencje do 1500 osób. Posiada również odkryty basen, bar na tarasie i dwie restauracje. Dużym udogodnieniem dla gości jest bezpłatne Wi-Fi w całym hotelu.

Wyzwanie

Jednym z najważniejszych priorytetów hotelu jest zapewnienie gościom stałego dostępu do doskonałego Wi-Fi w dowolnym miejscu w hotelu. Co równie ważne, hotel jest często wykorzystywany do organizacji konferencji i wydarzeń. Konferencje te znacznie obciążają infrastrukturę sieciową, a projekt sieci bezprzewodowej musi zapewniać wysokiej jakości Wi-Fi setkom gości w salach konferencyjnych.

Obsługując setki gości na noc, z rosnącą liczbą urządzeń obsługujących Wi-Fi, niezwykle ważne było, aby projekt sieci bezprzewodowej był prawidłowy za pierwszym razem.

 

Rozwiązanie

Felipe Surmain Truyols, członek działu sieci RIU, był odpowiedzialny za projekt Wi-Fi w hotelu RIU Plaza España. Aby zapewnić gościom hotelu doskonałą obsługę Wi-Fi, Felipe wykorzystał Ekahau do zaprojektowania, walidacji i optymalizacji sieci bezprzewodowej. Projekt sieci bezprzewodowej wymagał minimalnej siły sygnału -65dBm, a Felipe musiał również zminimalizować nakładanie się kanałów Wi-Fi (maksymalnie 2 punkty dostępowe ≤ -85dBm).

Po fazie planowania Felipe i jego zespół ukończyli projekt, a następnie przeprowadzili badanie lokalizacji Wi-Fi w celu sprawdzenia wydajności sieci. Plan Wi-Fi uwzględniał nie tylko zasięg obiektu, ale także przepustowość Wi-Fi: wymagania dotyczące wykorzystania aplikacji i dużą liczbę użytkowników w obiektach eventowych.

Projekt rozpoczął się w czerwcu 2018 r. i zakończył w kwietniu 2019 r. z doskonałymi wynikami. Felipe wykorzystał Ekahau, aby zapewnić, że projekt spełnia standardy jakości RIU Hotels & Resorts. Poleca korzystanie z Ekahau tym, którzy są odpowiedzialni za projektowanie podobnych obiektów z sieciami o dużej gęstości.

„Kiedy idziesz do hotelu RIU, oczekujesz, że Wi-Fi będzie działać, bez względu na to, gdzie jesteś. Zrobienie złego Wi-Fi jest naprawdę łatwe, ale zrobienie dobrego Wi-Fi jest trudne. Dzięki Ekahau możemy stworzyć dobre, wysokiej jakości Wi-Fi. Nasi klienci mogą korzystać z transmisji strumieniowych, Instagrama, Facebooka, SMS-ów, mogą robić wszystko, co chcą w naszych hotelach”.

Felipe Surmain Truyols, Technik Infrastruktury Sieciowej – Obszar Systemów IT, RIU Plaza España.