Zabezpieczenie poczty email – co, dlaczego i jak to działa

Phishing

Zabezpieczenie poczty email – co, dlaczego i jak to działa

Według firmy konsultingowej Gartner poczta elektroniczna pozostaje celem nr 1 w cyberprzestępczości i nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Liczba udanych ataków wciąż gwałtownie rośnie, zwłaszcza w obliczu migracji do poczty elektronicznej w chmurze, takiej jak Microsoft365, konieczne jest dokładne podejście we wszystkich obszarach.

 

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej: co, dlaczego, jak

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej ma kluczowe znaczenie dla Twojej organizacji. Coraz więcej firm pada ofiarą cyberprzestępców, którzy wykorzystują pocztę elektroniczną do uzyskania dostępu do sieci. W tym artykule podpowiemy Ci, jak maksymalnie zabezpieczyć skrzynki pocztowe Twoje i Twoich pracowników za pomocą kompleksowego pakietu rozwiązań bezpieczeństwa poczty elektronicznej. Pozwolą one wyeliminować wszystkie słabe punkty użytkowników i poczty elektronicznej.

Liczba incydentów cybernetycznych w firmach rośnie z roku na rok. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody i coraz bardziej koncentrują się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Organizacje te są często gorzej chronione i w niewielkim stopniu przygotowane na atak. Ataki są nieustanne, strategie ataków zmieniają się bardzo szybko, a kiedy padniesz ofiarą jako osoba lub firma, nie ma dla Ciebie współczucia. Za ponowny dostęp do komputera/sieci/… trzeba będzie zapłacić.

 

Dlaczego bezpieczeństwo poczty elektronicznej jest tak ważne?

Złośliwe oprogramowanie i phishing to dwie najczęstsze taktyki stosowane przez cyberprzestępców. W firmach są one często inicjowane z fałszywych wiadomości e-mail umieszczanych w skrzynkach pocztowych pracowników. Wiadomości e-mail od cyberprzestępców z fałszywym łączem lub zainfekowanym plikiem są trudne do odróżnienia od prawdziwych. Kliknięcie przez nieuważnego pracownika może więc nastąpić bardzo szybko. Konsekwencje są często nieobliczalne – od utraty danych i przerw w działalności firmy po koszty, które mogą sięgać milionów euro.

Badania pokazują, że połowa firm nie zabezpiecza wystarczająco swojej poczty elektronicznej. Co więcej, jedna na cztery firmy w krajach Beneluksu już zgłosiła naruszenie bezpieczeństwa związane z pocztą elektroniczną.

 

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej: jak sobie z tym poradzić?

Bez dobrego zabezpieczenia poczty elektronicznej Twoja sieć jest niewystarczająco chroniona przed cyberprzestępcami. Wiele firm nadal uważa, że brama zabezpieczająca serwer poczty elektronicznej wystarczy do ochrony przed spamem, wirusami i phishingiem.

Uwaga: same bramy nie są już wystarczające. Nie są one w stanie wykryć ataków typu spear phishing z wykorzystaniem metod socjotechnicznych. Bramki nie chronią również sieci przed atakami phishingowymi, które przychodzą przez osobiste skrzynki pocztowe pracowników.

Jeśli naprawdę chcesz być bezpieczny, oprócz bramek potrzebujesz dodatkowych technologii zabezpieczających pocztę elektroniczną.

Specjalista ds. bezpieczeństwa poczty elektronicznej, Barracuda Networks, jest jedyną firmą, która oferuje ochronę przed 13 najważniejszymi i najczęstszymi atakami na pocztę elektroniczną. Od spamu i ransomware po spear phishing, przejmowanie kont, wyłudzanie danych, wyłudzanie adresów URL i wiele innych.

Dowiedz się więcej o tych 13 zagrożeniach poczty elektronicznej i o tym, jak Barracuda Networks zapewnia rozwiązanie dla nich.

 

Nasz wybór w zakresie bezpieczeństwa poczty elektronicznej?

Działając na zasadzie dobry-lepszy-najlepszy, plany te oferują ludziom kompletną ochronę poprzez połączenie ochrony bramy, obrony skrzynki odbiorczej opartej na API, reagowania na incydenty, ochrony danych i tworzenia kopii zapasowych.

 

OSTRZEŻENIE: Żadne pojedyncze rozwiązanie zabezpieczające pocztę e-mail nie zapewnia 100% ochrony

Chociaż technologia zabezpieczeń poczty elektronicznej jest bardzo zaawansowana, żadne rozwiązanie nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Jednak to nie technologia, a raczej ludzie są najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach poczty elektronicznej. To właśnie Twoi pracownicy są celem ataków socjotechnicznych cyberprzestępców. Tradycyjne technologie ochrony poczty elektronicznej nie są w stanie tego uniknąć. Dlatego też, oprócz rozwiązania zabezpieczającego pocztę elektroniczną, kluczowe jest przeszkolenie pracowników w zakresie rozpoznawania niewiarygodnych wiadomości e-mail. Według najnowszych badań, szkolenie w zakresie świadomości bezpieczeństwa może zmniejszyć skutki cyberataków nawet o 70%.

 

Zmień najsłabsze ogniwo w najsilniejszą obronę

Oprócz naszego rozwiązania do ochrony poczty elektronicznej, które neutralizuje praktycznie wszystkie zagrożenia związane z pocztą elektroniczną i atakami phishingowymi, Kappa Data oferuje również usługę Phishing as a Service. Rozwiązanie to składa się z kilku komponentów i ma na celu zwiększenie świadomości bezpieczeństwa Twoich pracowników. Rozwiązanie to jest łatwe w budżecie i wypełnia lukę ludzką w Twojej strategii bezpieczeństwa poczty elektronicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Phishingu jako usłudze?

Zainteresowany? Zostaw kontakt do siebie. Zadzwonimy.

Tags: