Zaufanie, które działa w kryzysie – LANCOM Systems w służbie bezpieczeństwa publicznego

Rozwiązania LANCOM Systems są tworzone z myślą o potrzebach małych, średnich i dużych firm, organizacji oraz instytucji o charakterze publicznym.

Zaufanie, które działa w kryzysie – LANCOM Systems w służbie bezpieczeństwa publicznego

W naszym świecie, gdzie niezawodna łączność i szybka reakcja decydują o skuteczności działań ratunkowych, nie ma miejsca i czasu na kompromisy. Przykład wdrożenia w niemieckim regionie Rhein-Hunsrück pokazuje, że technologia od LANCOM Systems to nie tylko sprzęt – to partnerstwo, które buduje zaufanie w najbardziej wymagających warunkach.

Rozwiązania LANCOM Systems są tworzone z myślą o potrzebach małych, średnich i dużych firm, organizacji oraz instytucji o charakterze publicznym.

Urokliwe krajobrazy kryją poważne wyzwanie – jak zapewnić sprawny i bezpieczny system dowodzenia w sytuacjach kryzysowych?

Nowoczesna sieć dla dowództwa operacyjnego naszych zachodnich sąsiadów

Powiat Rhein-Hunsrück z siedzibą w Simmern/Hunsrück leży w sercu Nadrenii-Palatynatu. Między Środkowym Renem, Mozelą a rzeką Nahe mieszka blisko 104 000 mieszkańców w 137 gminach położonych na obszarach wiejskich. Hunsrück zachwyca przepiękną przyrodą i wysoką jakością życia. Jednak mimo urokliwości małych wiosek i miasteczek, ogromnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony ludności na wypadek katastrof w całym regionie.

Restrukturyzacja dowództwa operacyjnego

Na początku 2021 roku podjęto decyzję o nowym uporządkowaniu istniejących komponentów technicznych dowództwa operacyjnego (TEL) oraz centralnie zarządzanej infrastruktury technicznej. Celem było stworzenie nowoczesnej i zintegrowanej sieci wyposażenia dla jednostek dowodzenia. Całość struktury dowodzenia obejmuje wóz dowodzenia (ELW2), mobilną jednostkę sztabową (TEL) oraz centralę dowodzenia straży pożarnej jako zaplecze dowódcze. Projekt zakładał połączenie wszystkich tych elementów w bezpieczną sieć VPN. Wóz dowodzenia oraz jednostka TEL komunikują się z centralą dowodzenia straży pożarnej poprzez tunel IPSec-VPN. Wytyczne w tym zakresie wymagają jednak rozdzielenia sieci (ogólnej i BOS – służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo). Dotychczas realizowano to poprzez fizycznie oddzielony sprzęt, co w praktyce wiązało się z dużą złożonością i ograniczoną elastycznością.

Rozwiązania LANCOM Systems są tworzone z myślą o potrzebach małych, średnich i dużych firm, organizacji oraz instytucji o charakterze publicznym.

Interaktywna elastyczność w sieci VPN

Jednostki mobilne wyposażone są już w wysokiej klasy routery LANCOM z modemami 4G lub 5G, które zapewniają niezawodną komunikację w czasie akcji. Kolejnym wyzwaniem była zdalna konserwacja komponentów mobilnych, by zawsze były gotowe do użycia. Dotyczy to m.in. 12 laptopów i innych urządzeń, które wymagają regularnych aktualizacji, aktywacji licencji itp. Funkcje te są teraz obsługiwane przez sieć VPN.

W ramach nowego podejścia sieci są rozdzielane poprzez VLAN (warstwa 2) oraz zestawy reguł routingu i zapory sieciowej (warstwa 3). Dzięki temu wcześniej skonfigurowane urządzenia (np. telefony) mogą być podłączane do dowolnych portów sieciowych i automatycznie trafiają do właściwej sieci. Urządzenia niekonfigurowane przypisywane są do ogólnej sieci. Wszystkie przełączniki są w pełni wyposażone w porty PoE+, a dla jednostki mobilnej dostępny jest punkt dostępowy Wi-Fi 6 umożliwiający komunikację bezprzewodową. Umożliwia to członkom sztabu rozpoczęcie pracy jeszcze przed uruchomieniem komunikacji przewodowej, a także korzystanie z urządzeń mobilnych, takich jak tablety.

Jeśli w miejscu rozmieszczenia jednostki mobilnej nie ma dostępnego połączenia z internetem przez sieć komórkową, można wykorzystać istniejące lokalne łącze kablowe. Możliwe jest też wykorzystanie ELW2 – pojazdu i zarazem stanowiska dowodzenia – jako punktu dostępu do internetu. Oprócz klasycznego okablowania sieciowego możliwe jest również zastosowanie łącza radiowego lub własnego połączenia punkt–punkt przez VDSL z wykorzystaniem kabla polowego.

W pojeździe ELW2 oprócz połączeń kablowych i różnych sieci komórkowych dostępna jest także łączność satelitarna. Cały system i jego komponenty zostały zaprojektowane w taki sposób, by w razie awarii jednego elementu możliwe było przełączenie się na inny. Oznacza to, że jednostka mobilna może zapewnić dostęp do internetu również w przypadku awarii łącza w ELW2 – np. gdy pojazd znajduje się w dolinie, a jednostka mobilna została rozmieszczona na wyżej położonym terenie.

Elastyczność i bezpieczeństwo

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań LANCOM możliwe było:

  • zdalne zarządzanie i konserwacja urządzeń w terenie (np. laptopów, terminali),

  • błyskawiczna konfiguracja urządzeń za pomocą VLAN i zapór sieciowych,

  • zapewnienie redundantnego dostępu do internetu – nawet przez satelitę lub połączenie punkt–punkt,

  • pełna kontrola przez LANCOM Management Cloud, bez potrzeby wysyłania techników w teren.

W rezultacie powstała sieć, która działa niezależnie od warunków lokalnych, a mobilne jednostki sztabowe są gotowe do akcji w każdej chwili.

Zaufanie potwierdzone w praktyce

Dla Kappa Data ten projekt to kolejny dowód na to, że warto stawiać na sprawdzonego producenta, który nie tylko dostarcza sprzęt, ale oferuje kompleksowe, bezpieczne i elastyczne rozwiązania sieciowe.

LANCOM Systems od lat buduje zaufanie w sektorze publicznym, administracji i przemysłowych środowiskach krytycznych. Naszym zadaniem – jako partnera dystrybucyjnego – jest nie tylko dostarczenie technologii, ale i wspólne budowanie odporności naszych klientów na wyzwania współczesnego świata.

Rozwiązania LANCOM Systems są tworzone z myślą o potrzebach małych, średnich i dużych firm, organizacji oraz instytucji o charakterze publicznym.