Co to jest Zero Trust Network Access i jak zabezpiecza twoją sieć

Co to jest Zero Trust Network Access i jak zabezpiecza twoją sieć

Co to jest funkcja Zero Trust Network Access i jak chroni sieć?

Zero Trust Network Access (ZTNA) zabezpiecza sieć, nie zezwalając na dostęp do niej żadnemu użytkownikowi lub urządzeniu, dopóki nie zostanie on w pełni uwierzytelniony i zatwierdzony. W ten sposób uzyskuje się maksymalną ochronę przed kradzieżą danych i innymi formami cyberprzestępczości. W tym artykule dowiesz się, jak działa funkcja Zero Trust Network Access i jakie korzyści z niej wynikają.

Nie ufaj nikomu i kontroluj wszystko – oto prosta, ale skuteczna zasada Zero Trust Network Access. Ta zaawansowana metoda zabezpieczeń pozwala użytkownikowi lub urządzeniu wejść do sieci tylko wtedy, gdy spełnia on wcześniej ustalone wymagania dotyczące tożsamości i kontroli dostępu.

 

Niebezpieczeństwa związane z połączeniami VPN w sieci

Aby umożliwić pracownikom zdalnym dostęp do sieci firmowej, wiele organizacji korzysta z połączeń VPN (Virtual Private Network). Jest to prosty i bezpieczny sposób na ustanowienie połączenia między użytkownikiem lub urządzeniem a siecią.

Ale czy rzeczywiście jest to tak bezpieczne, jak się twierdzi? Nie do końca, ponieważ gdy tylko ktoś połączy się przez VPN, wszystkie urządzenia w tej samej sieci mogą uzyskać dostęp do Twojej domeny. I dzieje się to bez sprawdzania tych urządzeń przez użytkownika. Stanowi to ogromne zagrożenie dla Twojej sieci i danych firmowych.

Jak działa funkcja Zero Trust Network Access?

Na szczęście jest na to rozwiązanie. Aby chronić swoje dane, musisz upewnić się, że aplikacje lokalne zachowują się jak aplikacje internetowe.

 

Następnie, dzięki Zero Trust Network Access, możesz sprawdzić …

kto łączy się z Twoją aplikacją

z jakiego urządzenia korzysta,

jaki dostęp jest im potrzebny.

Dzięki ZTNA można utworzyć dynamiczne reguły dostępu, tak aby do sieci były dopuszczane tylko urządzenia spełniające te reguły. W zależności od typu urządzenia i profilu użytkownika można nadać urządzeniom dostęp do całej sieci lub tylko do określonych aplikacji.

 

Dlaczego ZTNA jest koniecznością?

Rosnąca liczba pracowników mobilnych i wrażliwych danych przechowywanych w chmurze wymaga czegoś więcej niż tylko prostego rozwiązania zapory sieciowej. W codziennych wiadomościach pojawiają się kolejne incydenty związane z firmami, które nie zastosowały odpowiednich środków bezpieczeństwa. Aby nie stać się kolejnym nagłówkiem wiadomości i chronić swoją firmę, organizacje muszą zwiększyć inwestycje w bezpieczeństwo.

Zero Trust Network Access to nowe rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczny dostęp do wszystkich użytkowników i danych, w dowolnym miejscu na świecie. Firma Gartner przewidziała niedawno, że „do 2023 r. 60% przedsiębiorstw zrezygnuje z większości sieci VPN umożliwiających zdalny dostęp na rzecz rozwiązania ZTNA”.

 

Jak rozpocząć korzystanie z ZTNA?

Aby rozpocząć swoją podróż w kierunku ZTNA, firmy mogą zacząć od wprowadzenia niewielkich zmian, które natychmiast stworzą bezpieczniejsze środowisko pracy. Dwa popularne miejsca, w których można rozpocząć podróż w kierunku ZTNA to:

wybór alternatywnej sieci VPN, która zapewnia dobre bezpieczeństwo i łatwe zarządzanie

zabezpieczenie dostępu do środowisk hybrydowych i wielochmurowych

Przewodnik rynkowy firmy Gartner dotyczący Zero Trust Network Access zawiera pomocne spostrzeżenia dotyczące kwestii, które firmy powinny rozważyć przy wyborze rozwiązania ZTNA. Kliknij tutaj, aby pobrać przewodnik.

 

Nasz wybór ZTNA: Barracuda CloudGen Access

W Kappa Data polegamy na Barracuda CloudGen Access jako naszym rozwiązaniu Zero Trust Network Access. To innowacyjne rozwiązanie ZTNA zapewnia bezpieczny dostęp do aplikacji z dowolnego urządzenia i lokalizacji.

Barracuda CloudGen Access umożliwia zatwierdzonym urządzeniom dostęp do wybranych aplikacji bez narażania sieci. Dzięki mechanizmowi polityk CloudGen Access można szybko i łatwo ustawić reguły kontroli dostępu dla środowisk publicznych, prywatnych i hybrydowych oraz zarządzać nimi.

Chcesz przeczytać więcej informacji o Barracuda CloudGen Access? Kliknij tutaj.

Chcesz zabezpieczyć swoją sieć za pomocą Zero Trust Network Access? Skontaktuj się z nami: