Zagrożenia związane z bezpieczeństwem naszych danych dotyczą również podmiotów publicznych. Odpowiedzialni za bezpieczeństwo przechowywanych danych codziennie stają przed nowymi wyzwaniami, które wymagają zaawansowanych narzędzi i strategii ochrony.
Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd”, realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, we współpracy z NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemów informacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (JST) i ich gotowości na cyberataki.
Celem projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” jest wsparcie JST poprzez:
Wzrost liczby incydentów i ataków cybernetycznych na przestrzeni ostatnich lat jest alarmujący. Raporty CSIRT NASK wskazują, że w grudniu 2022 roku odnotowano aż 85,2 tys. zgłoszeń, co jest czterokrotnym wzrostem w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Te dane jasno pokazują, jak ważne jest wzmocnienie infrastruktury IT samorządów, aby skutecznie odpierać zagrożenia i chronić dane obywateli.
Projekt jest skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, co obejmuje:
2 807 jednostek samorządowych może starać się o dofinansowanie, które w zależności od rodzaju JST wynosi od 200 000 PLN do 850 000 PLN.
Aby wziąć udział w projekcie, JST muszą złożyć odpowiednią dokumentację, dostępną na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Tam również można znaleźć szczegółowy harmonogram i wytyczne dotyczące aplikacji.
Zespół Kappa Data to grupa doświadczonych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, gotowych do wsparcia twojego samorządu na każdym etapie wdrażania projektu. Można do nas zadzwonić, by uzyskać fachowe porady, omówić specyfikę wdrożenia lub rozwiązać pojawiające się problemy. Nasza wiedza i zaangażowanie pomagają samorządom w skutecznym zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, zapewniając praktyczne wsparcie dostosowane do ich potrzeb.
WAF to rozwiązanie bezpieczeństwa, pełniące funkcję firewalla aplikacyjnego, przeznaczone do ochrony aplikacji internetowych przed atakami, lukami w zabezpieczeniach aplikacji i złośliwymi działaniami. Funkcjonuje jako filtr między aplikacją a siecią, monitorując i analizując przychodzący i wychodzący ruch
w celu identyfikacji i blokowania potencjalnych zagrożeń.
Backup to kopia zapasowa danych przechowywanych na serwerze lub w komputerach. Backup przygotowuje się po to by uchronić się przed skutkami utraty właśnie takich danych. A przyczyn utraty danych może być wiele. Wystarczy awaria w firmie, która hostuje naszą stronę internetową lub atak cyberprzestępców na infrastrukturę sieciową. Kopie zapasowe gwarantują ciągłość działania instytucji.
DNS lub system nazwy domeny to usługa zapewniająca powiązanie domeny
z adresem IP danego serwera. Pozwala on internaucie na dostęp do danej strony internetowej bez konieczności znania jej dokładnego adresu IP. Każdą domenę można bardzo łatwo podrobić i w ten sposób wykraść dane z jednostki. Resolwer DNS zapewnia bezpieczeństwo użytkowników.